UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Napálím to hezky zostra – FALCONER natočili nejen výtečné heavy metalové album, ale navíc album originální. Pokud vám to po převažující průtrží žluklých odvarů a velkohubých vykradaček zní jako oxymóron, vůbec se tomu nedivím. Nic to ale nemění na faktu, že Chapters From A Vale Forlorn prezentuje Sokolníky coby svéráznou a svébytnou smečku, která nehodlá opakovaně provádět exhumaci historických milníků Železné pany a Jidášského kněze...
Tohle švédské trio jsem měl v hledáčku od chvíle, kdy jsem zjistil, že jejich kytarista a skladatel se jmenuje Stefan Weinerhall. Znalci žánru, který se ukotvil pod názvem viking metal si dozajista vzpomenou na výborné seskupení MITHOTYN, jehož byl Weinerhall kreativním duchem. Jeho výrazný rukopis, prodchnutý všemi možnými folklórními motivy a příjemně exotickou „pohanskou“ vůní, naštěstí po zániku MITHOTYN nevysublimoval, ale zcela bez potíží se vtělil do podoby těžce kovové. Koneckonců, u Weinerhalla žádná velká novinka. Podle očekávání převzal kučeravý seveřan skladatelské opratě i na druhém počinu FALCONER a nutno přiznat, že se mu stále skvěle daří. Materiál na albu je velice pestrý, kostra je vykována z toho nejpoctivějšího heavy metalu, ale způsob, jakým se Sokolníci mistrně vyhnuli přehršli hrozícího klišé, je vskutku mistrný.
Snad s výjimkou poslední chytlavé rockárny Busted To The Floor, na které si mimochodem zahostoval i Andy LaRocque, se každá ze skladeb dá směle označit za folk metal. Nechybí tradiční proprietky jako přechody z elektrického chrámu do křehčího středověkého muzicírování, ve kterém se ke slovu dostane flétna či viola. Jenže zatímco u některých seskupení se tyhle „útěky do minula“ odehrávají v křečovitém duchu, FALCONER pevně drží svou vlnu. Většina Weinerhallových riffů má totiž výrazný melodický cejch, který nás vrací do časů rytířstva všeho druhu, jak trefně naťukl Vtípek v recenzi na minulý počin. Tenhle feeling vrcholí v jediném tradicionálu – v ponuré švédské baladě We Sold Our Homesteads (text je vkusně přeložený do jazyka anglického).
Nejedná se však pouze o záležitost kytary, zdatného sekundanta nalezl Weinerhall v osobě zpěváka Mathiase Blada. Ten totiž téměř neslevuje z civilní barvy svého hlasu a neustále udivuje jeho zvučností a nenuceností. Prostě a jednoduše talent. Ty výšky tam má, aniž se musí škrtit v okulí a stavět na špičky. Jeho vokální linky mají stejně připohanštělou chuť, jako Stefanovy riffy. Materiál se tak bez začervenání může valit ve středním tempu a klidně zapomenout na veškerou rytmickou a instrumentální ekvilibristiku, která tak často a maskuje těžký suchopár.
Jediná rezerva alba podle tkví právě v metalovosti, neboť folkloristická žilka Kapitol je dostatečně dotažená. Trochu nevýrazně působí rytmická sekce, které by určitě slušel regulérní basák (Stefan obstarává veškeré struny) a ne tak plochá a předvídatelná hra Karstena Larssona. Poté bychom měli na scéně neskutečného predátora, před kterým by se všechny kopírky musely zdekovat. Takhle máme na scéně báječnou kapelu, která vytváří originální směsici folku a heavy metalu, která navíc zpívá o něčem jiném, než o na (nebo vy?) maštěných muskulátorech a metalovém bratrství. A už to je víc, než v co jsem doufal....
Máme na scéně báječnou kapelu, která vytváří originální směsici folku a heavy metalu, která navíc zpívá o něčem jiném, než o na (nebo vy?) maštěných muskulátorech a metalovém bratrství. A už to je víc, než v co jsem doufal....
8,5 / 10
Mathias Blad
- vokál, klávesy
Stefan Wiernhall
- kytara, basa, tamburína
Karsten Larsson
- bicí
hosté:
-
Sabine Daniels
- flétna
Elias Holmlid
- piáno, hammondky
Sammi Yousri
- viola
Andy LaRocque
- kytara
Johan Wickström
- sbory
1. Decadence Of Dignity
2. Enter The Glade
3. Lament Of A Minstrel
4. For Life And Liberty
5. We Sold Our Homesteads
6. The Clarion Call
7. Portals Of Light
8. Stand In Veneration
9. Busted To The Light
Northwind (2006)
Grime vs. Grandeu (2005)
Sceptre of Deception (2003)
Chapters From A Vale Forlorn (2002)
Falconer (2001)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 40:41
Produkce: Falconer
Studio: Los Angered, Göteborg (SWE)
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.